Jak kisić ogórki – kilka niezbędnych rad


Jak kisić ogórki? Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne. Dlatego dziś postaram się przybliżyć cały proces krok po kroku, aby przygotowanie ogórków stało się bajecznie proste.

W końcu ogórki kiszone lub małosolne to klasyka, która co roku gości na wielu polskich stołach. Dlatego nie możemy pominąć tak ważnego tematu. No to zaczynamy!

Jak kisić ogórki – niezbędne przygotowania

Aby kiszenie ogórków udało się w 100%, należy się do całego procesu odpowiednio przygotować. I właśnie na tym się teraz skupimy.

#1 Ogórki najwyższej jakości

Jeśli nie masz własnej działki, na której samodzielnie zasadzisz i zbierzesz ogórki, warto zakupić je w gospodarstwie ekologicznym. Dobrym wyborem jest również zakup warzyw u zaufanego dostawcy.


Zanim jednak dokonamy zakupu większej ilości ogórków, warto jest sprawdzić kilka sztuk. Jak to zrobić? Ogórki należy rozciąć i sprawdzić, jak prezentują się one w środku. Nie powinny mieć w środku pustych miejsc. Wręcz przeciwnie, powinny być twarde i zbite. Tylko takie warzywa dadzą nam gwarancję pełnej świeżości przez dłuższy okres czasu.

#2 Wielkość ogórków

Jeśli zamierzasz kisić ogórki w słoiku, powinnaś wziąć pod uwagę wielkość warzyw. Wybieraj takie produkty, aby bez problemu zmieściły się w słoiku. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na mniejsze warzywa, bez problemu będziesz mogła zmiesić w słoiku więcej warzyw.

#3 Słoiki na kiszone ogórki

Kiedy zakupiliśmy już odpowiednie ogórki, czas na wybór słoików. Jest on bardzo istotny dla końcowego efektu. Słoiki, podobnie jak ogórki, powinny być dobrej jakości.

W żadnym wypadku nie mogą być popękane. Jeżeli zauważymy na nich nawet małe odpryski, nie używajmy ich. Słoiki powinny być szczelne, warto więc zadbać o dobrej jakości nakrętki. Muszą być one idealnie czyste. Co więcej, nie powinny posiadać żadnych uszkodzeń, ani co gorsza śladów rdzy.

Jak kisić ogórki – idealny przepis

Czas na cały proces kiszenia ogórków. Już za chwilę sama przekonasz się, że warto było znaleźć wolną chwilę, aby poznać tę metodę.

Potrzebne składniki:

 • ogórki
 • woda (może być zarówno zimna, jak i gorąca)
 • sól (potrzebujemy łyżki soli na jeden litr wody)
 • chrzan
 • czosnek
 • koper
 • gorczyca

Sposób przygotowania:

 1. Zacznij od dokładnego umycia ogórków i słoików.
 2. Do czystego słoika włóż gałąź kopru, trzy ząbki czosnku i kilkanaście ziaren gorczycy.
 3. Nie zapomnij umieścić w słoiku chrzanu (obieramy go i kroimy na niewielkie słupki). Im więcej chrzanu dodasz, tym bardziej ogórki będą ostre.
 4. Kiedy wszystkie składniki znajdą się w słoikach, przechodzimy do układania ogórków. Należy układać je pionowo.
 5. Następnie zalewamy ogórki wodą z solą. Zalewa ma zakrywać ogórki.
 6. Kolejnym krokiem jest dokładne zakręcenie słoików i umieszczenie ich w ciemnym i chłodnym miejscu. Jeżeli słyszymy, że ze słoików ulatnia się powietrze, oznacza to, że nie są one wystarczająco dobrze zakręcone lub zakrętki są uszkodzone. Konieczne jest wymienienie zakrętek.

ogórki kiszone

ogórki kiszone

Jak widzisz przepis na to jak kisić ogórki, jest bajecznie prosty! Koniecznie daj znać czy wykorzystasz go w tym roku 👍

Zobacz także: Jak rozpuścić masło w błyskawiczny i prosty sposób?


report this ad

LEAVE A REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zabawa niemowląt - sprawdź na Ceneo